BJELLORUSI BJELLORUSI - Tikhanovskaya: Lukashenko jeton në një botë imagjinare

BJELLORUSI – Tikhanovskaya: Lukashenko jeton në një botë imagjinare

-

- Advertisment -

MINSK, 18 shtator /ATSH-ANSA/ – Njoftimi për mbylljen e kufijtë perëndimorë të Bjellorusisë, nga ana e presidentit Aleksander Lukashenko provon se ai është një njeri i dobët që jeton në botën e tij imagjinare, deklaroi Svetlana Tikhanovskaya kandidatja e opozitës në zgjedhjet presidenciale bjelloruse të 9 gushtit.

“Lukashenko e ka provuar tashmë se nuk mund të na trembë me armiq imagjinarë dhe kishte akuzuar njerëz paqësorë dhe patriotë të vërtetë për tradhti ndaj atdheut”, shtoi ajo.

”Por, ajo që tha dje për mbylljen e kufijve paraqet një nivel krejt të ri të këtij realiteti. Këto janë fjalët e një njeriu të dobët që jeton në botën e tij imagjinare “, përfundoi Tikhanovskaya, e cila u detyrua të emigronte në Lituani pas votimeve.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Q&A about dead suspects in California mass shooting | Latest News

WHAT PROMPTED THE GUNFIRE?Police do not have a motive for the shootings, which ended with a gun battle...

Madcap James Bond ideas that didn’t make the cut — from 007 dressing as Jesus to a David Bowie villain – Bukipress

JAMES BOND is famed for squeezing out of tight spots in pretty miraculous ways. But an eccentric idea by film...

We need to end lockdown quickly & there can be no turning back this time – Bukipress

BORIS Johnson stands on the cusp of another critical moment in his epic battle with Covid. Last April, of course,...

Kelly vs Avanesyan LIVE RESULTS: Stream, TV channel, undercard for big night of boxing at Wembley Arena – latest updates – Bukipress

JOSH KELLY faces the biggest night of his career this evening as he fights David Avanesyan for the European...
- Advertisement -

Liverpool eye Lucas Ocampos transfer but £56m release fee for Sevilla winger could be potential stumbling block – Bukipress

LIVERPOOL are reportedly interested in signing Sevilla winger Lucas Ocampos this summer. But the 26-year-old’s £56m release fee could scupper...

Ant & Dec name Saturday Night Takeaway’s angriest prank victims saying Gordon Ramsay still sends ‘chilling’ texts – Bukipress

ANT McPartlin and Dec Donnelly have revealed the stars they left shaking with rage after their elaborate wind-ups. The pair...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you