djathtë Korçë/ Kryhet ndërhyrja e vështirë e heqjes së tumorit...

Korçë/ Kryhet ndërhyrja e vështirë e heqjes së tumorit të kordës vokale të djathtë

-

- Advertisment -

TIRANË, 23 tetor/ATSH/ Falë ekipeve dhe pajisjeve të reja mjekësore është kryer për herë të parë në spitalin e Korçës ndërhyrja e vështirë e Polipektomisë, heqjes së tumorit të kordës vokale të djathtë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se “falë ekipeve dhe pajisjeve të reja mjekësore, gjithmonë dhe më shumë ndërhyrje që nuk kryheshin më parë, po kryhen aktualisht pranë Spitalit Rajonal Korçë”.

Ndërhyrja e vështirë është kryer nga doktor Tedi Minarolli, doktor Marsel Dhima dhe Alfred Robo dhe mbështetjen e stafit infermieror.

“Me ndihmën e aparaturave të teknologjisë së funditlaringoskopisë së suspenduar, doktor Tedi Minarolli, doktor. Marsel Dhima, doktor Alfred Robo dhe mbështetjen e stafit infermieror, është kryer për herë të parë në spitalin e Korçës ndërhyrja e veshtirë e Polipektomisë, heqjes së tumorit të kordës vokale të djathtë. Forcojmë kapacitetet e spitaleve rajonale që qytetarët të marrin shërbim me cilësi dhe afër vendbanimit”, shprehet ministria. z.tosku/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Q&A about dead suspects in California mass shooting | Latest News

WHAT PROMPTED THE GUNFIRE?Police do not have a motive for the shootings, which ended with a gun battle...

Madcap James Bond ideas that didn’t make the cut — from 007 dressing as Jesus to a David Bowie villain – Bukipress

JAMES BOND is famed for squeezing out of tight spots in pretty miraculous ways. But an eccentric idea by film...

We need to end lockdown quickly & there can be no turning back this time – Bukipress

BORIS Johnson stands on the cusp of another critical moment in his epic battle with Covid. Last April, of course,...

Kelly vs Avanesyan LIVE RESULTS: Stream, TV channel, undercard for big night of boxing at Wembley Arena – latest updates – Bukipress

JOSH KELLY faces the biggest night of his career this evening as he fights David Avanesyan for the European...
- Advertisement -

Liverpool eye Lucas Ocampos transfer but £56m release fee for Sevilla winger could be potential stumbling block – Bukipress

LIVERPOOL are reportedly interested in signing Sevilla winger Lucas Ocampos this summer. But the 26-year-old’s £56m release fee could scupper...

Ant & Dec name Saturday Night Takeaway’s angriest prank victims saying Gordon Ramsay still sends ‘chilling’ texts – Bukipress

ANT McPartlin and Dec Donnelly have revealed the stars they left shaking with rage after their elaborate wind-ups. The pair...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you