EUROPE Mbështetje Shqipërisë në rrugëtimin drejt BE-së/ Gjermania, mbi 1...

Mbështetje Shqipërisë në rrugëtimin drejt BE-së/ Gjermania, mbi 1 miliard euro financime direkte ndër vite – Bukipress

-

- Advertisment -

TIRANË, 24 nëntor/ATSH/ “Përgjatë 32 viteve bashkëpunim dhe përmes finalizimit të negociatave dypalëshe sot, jemi të lumtur që morëm një tjetër konfirmim nga qeveria gjermane se mbetet e vendosur të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë në rrugëtimin e saj drejt Bashkimit Europian”.

Kështu u shpreh sot Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, e cila u ndal te bashkëpunimi ndërmjet Shqipërisë dhe Gjermanisë.

Denaj theksoi se Gjermania ka mbështetur Qeveritë shqiptare ndër vite me financime direkte projektesh në infrastrukturë dhe zhvillim ekonomik me vlerë mbi 1 miliard euro.

Këto financime janë adresuar me fokus për përmirësimin e sektorit privat agro dhe rural; furnizimit me ujë dhe kanalizime dhe menaxhimit të mbetjeve të ngurta dhe energjisë së rinovueshme.

Po ashtu, këto fonde kanë pasur si fokus edhe arsimin dhe aftësimin profesional.

Denaj tha se vetëm në dy vitet e fundit 20 qytete kanë përfituar infrastrukturë ujore të përmirësuar.

Po ashtu, Ministrja theksoi se 6500 njerëz janë punësuar dhe ndihmuar me grante në hapjen e një biznesi./m.m/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Q&A about dead suspects in California mass shooting | Latest News

WHAT PROMPTED THE GUNFIRE?Police do not have a motive for the shootings, which ended with a gun battle...

Madcap James Bond ideas that didn’t make the cut — from 007 dressing as Jesus to a David Bowie villain – Bukipress

JAMES BOND is famed for squeezing out of tight spots in pretty miraculous ways. But an eccentric idea by film...

We need to end lockdown quickly & there can be no turning back this time – Bukipress

BORIS Johnson stands on the cusp of another critical moment in his epic battle with Covid. Last April, of course,...

Kelly vs Avanesyan LIVE RESULTS: Stream, TV channel, undercard for big night of boxing at Wembley Arena – latest updates – Bukipress

JOSH KELLY faces the biggest night of his career this evening as he fights David Avanesyan for the European...
- Advertisement -

Liverpool eye Lucas Ocampos transfer but £56m release fee for Sevilla winger could be potential stumbling block – Bukipress

LIVERPOOL are reportedly interested in signing Sevilla winger Lucas Ocampos this summer. But the 26-year-old’s £56m release fee could scupper...

Ant & Dec name Saturday Night Takeaway’s angriest prank victims saying Gordon Ramsay still sends ‘chilling’ texts – Bukipress

ANT McPartlin and Dec Donnelly have revealed the stars they left shaking with rage after their elaborate wind-ups. The pair...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you